O digitálních měnách se v posledních letech mluví snad všude. Hodnota bitcoinů vzrůstá, v mnohých obchodech jimi lze platit, obchoduje se s nimi. Pokud tedy stále nechápete, o co přesně vlastně jde, je nejvyšší čas to napravit. Měli byste se orientovat aspoň v základech, protože je možné, že v budoucnu budou kryptoměny ještě důležitější než dnes.
Zatímco běžnou měnu si můžete vzít do ruky a fyzicky si ji osahat, kryptoměna je v tomhle jiná. Proto je její podstata mnohem těžší na pochopení. Existuje jen zdánlivě a většina lidí si vlastně nedokáže představit ani to, kde se dá získat.
Jak se těží bitcoin?
V minulosti se používala sólo těžba bitcoinů, každý samostatně na svém zařízení. Procesor a výkonná grafická karty řešily algoritmus dané kryptoměny, a pokud jej našly, vytvořil se blok a připsala se odměna za něj. Jenže to už by dneska nefungovalo. Teoretická pravděpodobnost říká, že byste i s nejvýkonnějším nástrojem hledali jeden blok 3276 dní. Tedy pokud budete mít štěstí.
Dnes se z tohoto důvodu využívají tzv. těžební pooly. V jednom poolu je mnoho (i několik tisíc) těžařů, kteří se na těžbě bitcoinu podílí. Společně mají větší šanci, že něco najdou, odměnu si pak dělí. Na tento princip mimochodem přišel český programátor Marek Palatinus, proto u nás dodnes funguje jedno z nejvýznamnějších těchto uskupení.
Chcete vědět víc?
Problematika bitcoinů je tak obsáhlá, že by vydala na několik článků nebo videí. Na internetu najdete spoustu hezky zpracovaných materiálů. Zkuste si projít třeba kurz bitcoinu s názvem Jak na Bitcoin – krok za krokem. Pochopíte nejen, jak funguje, ale také se naučíte pracovat s bitcoinovou peněženkou, zvládnete se dostat na bitcoinovou burzu a vůbec se začnete na kryptoměnu dívat jako na dobrý investiční nástroj. Vždyť právě proto po bitcoinech lidé tolik touží.