Pokud se zajímáte o strojírenský svět, víte, že se zejména české strojírenství už nějaký ten pátek potýká s krizí. A když přišla jedna velká pandemie, rázem se krize ještě prohloubila. V tomto odvětví pracuje celá řada velkých společností, k nimž se řadí například i společnost MSC MetPro, a.s., kde materiály prochází řadou procesů, k nimž se řadí například tryskání materiálu nebo pálení materiálu.
Jak již bylo zmíněno, s krizí se české strojírenství potýkalo už delší dobu. Jenže s příchodem celosvětové pandemie se nyní zažívají časy, o kterých si firmy ve strojírenství myslely, že přijdou až později.
Dostane se české strojírenství z krize?
Díky aktuální situaci se proto nabízí otázka, jestli se české strojírenství vůbec někdy dostane z krize. I řada odborníků připouští, že nyní se drtivá většina českých společností snaží zalátat díry, které vznikly. Jenže bohužel se na látání děr využívá prakticky všechna energie a veškeré peníze, které by se jinak mohly použít pro opětované zmrtvýchvstání.
Krize, kterou strojírenské podniky pociťovaly před návalem koronaviru, se týkaly především zaměstnanců a pracovní síly obecně. Pracovníků je dlouhodobě ve strojírenství málo a lidé se do oboru zrovna nehrnou, jelikož zde zrovna nerostou mzdy. Jenže nyní už nejsou problémem zaměstnanci. Podniky trápí otázka samotné existence.
Jak dlouhý bude koronavirový útlum?
I když krize, kterou strojírenství zažívá už nějaký ten pátek, brzy neskončí, lze předpokládat alespoň to, jak dlouho se budou muset strojírenské společnosti potýkat s potížemi, které jim nastolilo nové onemocnění. Podle odborníků je před strojírenskými firmami aktuálně šestiměsíční až devítiměsíční útlum, kdy se nejeden podnik bude muset spokojit s naprostým minimem.
V následujících šesti až devíti měsících se nebude moct investovat do inovací nebo moderních technologií, jelikož všechny peníze padnou na látání ztrát, jak již bylo zmíněno. Jen málokteré firmě se podaří jít stále kupředu takovou rychlostí, jakou se žene dopředu trh.