Jak zpívá populární česká kapela „Já jsem vedoucí, já jsem king, meeting, briefing, brainstorming“ , stát se vedoucím sebou přináší jistou důležitost, je to určitě velká příležitost a záleží jenom na vás, jak se s touto příležitostí popasujete.
Kromě jisté míry „důležitosti“, vám připadá právo posledního slova (alespoň v rámci vašeho teamu), právo rozhodovaní, ale taky velká míra zodpovědnosti.(To že není znova zaplacená faktura, to, že je každý nemocný a nemá kdo pracovat, to, že se klienti stěžují…etc.) Určitě to není rola vhodná pro každého, někdo na ní nemá, někoho příliš stresuje a někdo na to prostě nemá schopnosti.
Když jste si už zvážili pro a proti, jste si vědomí všeho, co sebou tahle role přináší, myslíte, že na to máte, podívejte se spolu s námi na nějaké ze strategií, které lze zvolit.
Šéf – kámoš
Tahle varianta je pro team, asi nejlepší, ale myslím, že pro vás nejnáročnější. Když jde všechno jako po másle a každý si děla svoji práci tak, jak má, tak je to skvělá varianta. Vaši lidi vám důvěřují, mají ve vás oporu, vědí, že za vámi můžu přijít s čímkoliv… Horší to je když věci nefungují, když dáváte někomu už po desáté zpětnou vazbu a nic se nemění. Protože někdo hold přátelské rady nepřímá a potřebuje nad sebou bič.
Šéf – diktátor
Taky můžete zvolit alternativu, přísného, neoblomného arogantního šéfika, který dává rozkazy, nemá slitování, strhává platy a tak dále. Možná všechno bude fungovat jak má, ale nikdo se v práci nebude cítit příjemně a schopní lidi od vás rychle zmizí… A to taky není ideální varianta.
Šéf – správňák
Tak tohle je nejideálnější, ale taky nejnáročnější varianta. Vyžaduje si někoho vyrovnanou povahu, pevným úsudkem, zdravým sebevědomým, inteligenci a zdravým kritickým smýšlením. Vyžaduje si někoho, kdo je na své lidi příjemný, spravedlivý, reflektuje jejich úspěchy ale i omyly a když je potřeba umí nastavit pevná pravidla a hranice.
Tak co, už jste se rozhodli?