Na trhu práce se stále častěji setkáváme s pojmem OSVČ, co znamená osoby samostatně výdělečně činné. V tomhle článku se vám pokusíme přinést odpovědi na tyhle otázky. Co termín OSVČ znamená, kdo může OSVČ být a v neposledním řadě jaké výhody a samozřejmě i povinnosti to přináší.
OSVČ se může stát skutečně úplně každý. Není zapotřebí speciální vzdělání rovněž, jak nezáleží na odborném zaměření. To na čem jediném záleží je to, jestli máte nějaké schopnosti nebo vědomosti, které umíte a chcete samy nabízet společnosti a druhu podstatnou věcí je že to pro společnost lákavé, potřebné, zkrátka, že o vaše služby bude zájem a někdo za ně zaplatí. Může to být nespočet věcí, ale vzpomeneme například hlídaní dětí, uklízení, správu internetových stránek nebo reklamní psaní
K výhodám OSVČ nesporně patří to, že jste si v podstatě samy sebe pánem. Rozhodujete si samy o tom, kolik chcete práce a když chcete volno relativně pokaždé ho můžete mít. Není to však jenom růžový, záleží na tom, co děláte, jak si to s klienty můžete naplánovat. Samozřejmě čím víc práce máte,tým víc vyděláte, nemáte fixný plat jako když jste zaměstnancem nějaký firmy. Nevýhodou je, že OSVČ nepoznají něco jako placenou dovolenou, když na to však myslí a svoje služby nabízejí za takové sumy, které jim jakoby i dny volna proplatí, nemusí to nevýhodou vysloveně být.
Dostali jsme se teda k placení za služby a k tomu, že OSVČ si proti klasickému zaměstnanci musí vystavovat faktury a vést účetnictví. Nemusí to být však až tak složité, v mnoha případech je to jenom v té nejjednodušší formě a to teda vystavování faktur a jednou za rok podáním daňového přiznání.
K dalším možným nevýhodám OSVČ patří placení sociálního a zdravotního pojištění. Když se však na to myslí dopředu může si OSVČ nastavit ceny za svoje služby tak, aby se mu zaplatili všechny extra výdaje.