Kryptoměny, nebo chcete-li kyberměny jsou v poslední době velice populární. Mají i ně zájem investoři, ale i šedá zóna, která je používá díky jejich nekontrolovanosti k praní peněz například z ilegální činnosti. Nejčastěji se tak děje skrze nejpopulárnější kryptoměnu a to Bitcoin, který však nemusí být vůbec anonymní, spíše naopak.
Všechny jeho transakce jsou totiž uloženy v obří sdílené databázi blockchain, díky čemuž je možné sledovat pohyb jednotlivých transakcí až po okamžik, kdy někdo bitcoin proměnil za klasickou měnu, nebo koupil nějaký produkt, který mu dorazí na fyzickou adresu.
Dánsko se nyní pochlubilo tím, že provedlo zátah na prodejce narkotik, kteří používali právě Bitcoin k praní špinavých peněz, a doufali tak, že se díky němu schovají před zraky úřadů a vyšetřovatelů. Nicméně v Dánsku se využívá softwarový trackovací systém, který monitoruje pohyb vybraných transakcí napříč bitcoinem a dosti úspěšný. Policisté tak díky němu jsou schopni identifikovat nejeden ilegální byznys a nakonec i konečně fyzické osoby, které skončily ve vazbě.
Detaily ohledně tohoto systému zůstávají tajné, ale je známo, že je využívá i Europol a americké FBI, takže vize toho že je kyberměna schopná vyprat v podstatě úplně vše, se začíná velice rozpadat. Otázkou však je, zda je tento systém zaměřen pouze na Bitcoin, popřípadě se soustředí i na jiné kryptoměny, které mohou být využívány úplně stejně, protože fungují podobně jako bitcoin.
Z Kyber měny se v poslední době také stává velmi lukrativní způsob přivýdělku, kdy mnoho lidé po celé planetě měnu těží a poté jí dále zpeněžuje. Těžba závisí na výkonu daného počítače, ovšem v domácích podmínkách je velmi pomalá. Vytváří se proto tzv. Mineři, kteří se těžbou kryptoměny přímo zabývají. A jejich výdělky nejsou vůbec špatné.