Pronajmout byt v Plzni můžete v průměru za 200 Kč/m2. Činže však v dohledné době ještě porostou!

Pronájem bytů v Plzni přináší jejich vlastníkům stabilní a poměrně zajímavé příjmy. Částky, na které si majitelé přijdou, jsou podobné, jako ve většině našich větších měst, snad s výjimkou Brna a samozřejmě také Prahy. Konkrétně? Průměrná činže zde aktuálně činí přibližně 200 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Není divu. Město svou atraktivitou vábí nové obyvatele a volných rezidenčních nemovitostí se, stejně jako jinde, nedostává. Máte v metropoli západních Čech byt a nepotřebujete ho pro sebe? Pokud jste například uvažovali o jeho prodeji, hned na takovou možnost zapomeňte! Ve vlastním zájmu. Proč? Na to se hned podíváme.

Pronájem bytů v Plzni – poptávka se zvýší

Je vaše aktuální situace taková, že nutně potřebujete větší finanční obnos? Pak vás zřejmě od toho, abyste váš plzeňský byt zpeněžili, nic neodradí. Pokud však takovýto zásadní krok nepovažujete za zcela nezbytný, nedělejte ho! Z jakého důvodu? Jednak je nanejvýš pravděpodobné, že ceny nemovitostí ještě nedosáhly svého vrcholu. To znamená, že se můžete připravit o slušnou sumu peněz, pokud se s případným prodejem unáhlíte. To zaprvé. Ještě pádnějším argumentem je ale předpoklad, že vzhledem k dlouhodobému nedostatku rezidenčních nemovitostí, který se nepodaří jen tak vyřešit, porostou spolu s cenami domů a bytů také činže. Vlastní střechu nad hlavou si zkrátka nebude moci dovolit stále větší počet lidí a zájem o pronájmy tudíž stoupne. S rostoucí poptávkou se pohne směrem vzhůru rovněž nájemné.

Průměrný nájem za 1m2 (v Kč)

Město11/202011/2021Meziroční změna
Praha3143232,9 %
Brno26429110,2 %
Hradec Králové2162201,9 %
Plzeň204203-0,5 %
Jihlava213191-10,3 %
Ostrava1771833,4 %

Prodejní ceny rostly, činže stagnovaly

Přibližně v posledních dvou letech se tuzemský realitní trh nacházel v poměrně neobvyklé situaci. Přestože nemovitosti zdražovaly neskutečným tempem, obvykle o desítky procent ročně, nájemné ve většině lokalit spíše stagnovalo nebo velmi mírně klesalo. Výjimky, jako desetiprocentní růst v Brně či podobně velký pokles v Jihlavě, se samozřejmě objevily. Jinak byly ale činže více méně stabilní. Svůj díl viny na tomto stavu měla dosud probíhající pandemie nemoci COVID-19 a s ní spojená nejistota ohledně dalšího ekonomického vývoje. Jisté je, že jsme dospěli do stavu, kdy byty začínají být tak drahé, že má s jejich pořízením velké problémy už i střední třída. Zvyšující se úročení hypoték, jehož jsme aktuálně svědky, už tak obtížnou dostupnost vlastnického bydlení ještě zhorší. Lidí odkázaných na pronájem bude přibývat. A tak nezbývá než zopakovat: nemusíte-li, byt v Plzni neprodávejte! Jeho pronájem vám zajistí stabilní a dlouhodobý příjem!

Život v nájmu bude standardem

Při pohledu na stále dražší domy, byty i rekreační objekty je více než pravděpodobné, že se nájemní bydlení stane už v dohledné době standardem. Podobně jako je tomu ve většině zemí na západ od našich hranic. Pořízení vlastní nemovitosti bude doménou movitých lidí a ostatním nezbude, než vzít zavděk pronájmem. Je pochopitelné, že ti, kdo mají hlouběji do kapsy, takovými vyhlídkami nijak nadšeni nejsou. Na trendu, jehož výsledkem bude stav, kdy na vlastní bydlení kvůli neustále stoupajícím cenám dosáhne stále menší procento našich spoluobčanů, to však nejspíš nic nezmění. S ohledem na fakt, že téměř jistě poroste průměrné nájemné a to především ve velkých městech typu Plzně, máte do budoucna o zajímavý příjem postaráno. Vlastníte některou z dlouhodobě nejžádanějších dispozic, například 2+kk či 2+1? Tím lépe pro vás. Takový byt, je-li v solidním stavu, bez problémů obsadíte vždycky.

Za kolik lze v Plzni pronajmout 2+kk a 2+1 (12/2021)

DispoziceVýměra (m2)LokalitaČinže v Kč
2+kk40Bolevec9 000
2+kk47Jižní Předměstí11 900
2+153Východní Předměstí14 500
2+160Skvrňany12 900

Nedostatečná výstavba vám hraje do karet

Máte-li přece jen obavy, že by se situace mohla vyvíjet docela jinak a pronájem bytu by z pohledu majitele v budoucnu nemusel být příliš zajímavý, nejspíš vás uklidní následující fakta. Ceny rezidenčních nemovitostí u nás z dlouhodobého hlediska rostou především z důvodu nedostatečné výstavby. Aby nabídka dokázala zcela uspokojit poptávku, muselo by se tedy o poznání více stavět. Teprve potom by se cenová hladina mohla ustálit a v některých lokalitách začít třeba i klesat. V souvislosti s tím by se pak vcelku logicky dostavil také pokles zájmu o pronájmy, jelikož by se vlastnické bydlení stalo dostupnějším. Hlavní brzdou rozsáhlejšího budování jsou však enormně dlouhé povolovací procesy. Než může developer poprvé tzv. „kopnout do země“, trvá to nikoliv měsíce, ale zpravidla roky. Dokud se nepodaří pohnout s byrokracií, mnoho se nezmění.

Nový zákon

Problémů spojených s extrémně dlouhým stavebním řízením si jsou samozřejmě vědomi všichni zainteresovaní. Developery počínaje a politiky konče. Snahy o nápravu nepříznivé situace letos vyústily ve vznik nového stavebního zákona, který by měl nadměrnou byrokratickou zátěž radikálně snížit a umožnit tak rychlejší a rozsáhlejší realizaci rezidenčních projektů. Zákon má však celou řadu kritiků a tak je téměř jisté, že projde dodatečnými změnami, které jeho uplatnění v praxi značně oddálí. Než začne skutečně fungovat, to ještě nějaký rok potrvá. I potom však bude uspokojení poptávky po bytech otázkou několika dalších let. Do té doby bude v nájmu „končit“ stále více lidí.

Jste majiteli bytu v tak atraktivním městě jako je západočeská Plzeň? Neprodávejte! O potenciální nájemníky nebudete mít nouzi! Nevěříte?

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*